Náš sponzor

eukanuba.png

genomia_logo_new.png

Jste zde

Domů » Chov » O plemeni - King Charles Spaniel

KING CHARLES SPANIEL - klenot historie a současnosti

KING CHARLES SPANIEL

klenot historie a současnosti

 

King Charles Španěl je unikátně malý psík se skvěle zdokumentovanou historií, kterou nemá žádné jiné plemeno. Pokud vlastníte Kinga, vlastníte kus historie. Žádné jiné plemeno není tak úzce a dlouhodobě spojováno se šlechtou, oblíbeno na mnoha evropských královských dvorech a navždy zvěčněno na plátnech mnoha oblíbených umělců. Víme také, že se těšili velké úctě jako přikrývky (dečky) v době Tudorovců a Stuartovců, současně jako lovci hmyzu a ohřívače nohou, a věříme, že jim byly přisuzovány síly podobné dnešní alternativní medicíně.

Je to pes, který si svého vlastníka, anglického krále Karla II., získal natolik, že mu dal královský titul; nikdy předtím ani poté nedal král své jméno plemeni psa. Díky svému významnému majiteli byli Kingové a jejich historie na dvoře pečlivě zaznamenávána. Dokonce i později (v roce 1903) byl královský vliv na chov ještě takový, že když Kennel Club navrhl změnu jména, přímý zásah krále Edwarda VII. toto rozhodnutí zrušil.

Všichni King Charles španělé mají údajně od doby panování krále Karla II. uděleno královské svolení navštěvovat bez překážek každý královský park nebo veřejné místo v celém království.

V květnu roku 1980 se pokusil tuto teorii otestovat jeden deník za pomoci Margaret Beck, členky King Charles klubu a jejího black and tan King Charles Španěla Shadow. Bohužel poté co nedostali povolení vstoupit do Parlamentu, Buckinghamského paláce, Královské galerie (tady byli největším problémem vstupu koberce!), Ritzu a soudů, byli tento pokus o prokázání existence zákona nuceni vzdát.

Přestože pan Brooks Baker, editor deníku Debretts, trval na tom, že Shadow a všichni ostatní King Charles Španělé by měli mít volný přístup do všech veřejných budov, moderní zákony, zakazující vstup psů na veřejná místa, jak se zdá, zrušily toto privilegium, které bohužel, jak se později ukázalo, nikdy nebylo oficiálně zapsáno do Sbírky zákonů.

Historické odkazy, výrazná klenutá hlava, ploché čelo, milý temperament a nehynoucí oddanost svému majiteli jsou charakteristickými znaky těchto malých psů a zvláštnostmi, které dělají King Charles španěla tak odlišného od ostatních španělů. Pokud někdy přijdeme o tuto jedinečnou hlavu, ztratíme celé plemeno.

Jsou to malí psi, s velkou oddaností jednomu majiteli, potěší ho a udělají vše, oč je požádá - to se cítí nejlépe. Jejich temperament se v posledních 20 letech výrazně zlepšil. Správně odchovaný King je pyšný, šťastný a panovačný malý pes, který je oddaným a milujícím společníkem. Občas také bývají tvrdohlaví a ne všichni bývají opravdoví šoumeni. Někteří úžasní psi se na výstavách nechtějí předvádět a nic z toho, co udělají jejich majitelé, to nemůže změnit; pokud se jednou bojí - nikdy na to nezapomínají! Nejsou to psi do větší smečky a prospívá jim lidská společnost. Mají úplně jiný charakter než jejich psí „bratranci“ Kavalíři - vládnou, ale nenechají se ovládat.

Zvyšující se populace Kingů znamená stále rostoucí počet jedinců na výstavách. Na některých jsou Kingové přiděleni rozhodčím, kteří mají jen mizivé znalosti nebo zájem o toto plemeno. Kingové by neměli být posuzováni jen jako "další" malí španělé. Nejsou to krátkonosí Kavalíři o nic víc, než jsou Kavalíři dlouhonosí Kingové. Je to zcela odlišné a samostatné plemeno a kromě stejného zbarvení, nemají moc společného.

Klenutá hlava Kinga je unikátní charakteristikou plemene a její popis ve standardu často mate začínající posuzovatele. Lebka by měla tvarem připomínat polovinu koule, a to by mělo platit, ať se na hlavu díváte z jakéhokoliv úhlu. Zepředu se křivka zvedá mezi uši a z profilu klenutí od stopu stoupá. Pokud se budeme dívat na jemnou hlavu z profilu, uvidíme špatné klenutí a při pohledu zepředu nebude hlava “plná” nad očima. Nos by měl byt velký se široce otevřenými nozdrami, úzké nozdry jsou hrozbou pro blaho a zdraví psa.

Podívejme se pozorně na umístění nosu - pokud je v tlamě něco nesprávně, například křivá čelist, prvním znakem je, že se nos naklání na jednu stranu a dodává hlavě nevyvážený vzhled. Nos sám o sobě by neměl být dolů směřující, ale nahoru, tzn. nakloněný nahoru a ne zatlačený v lebce jako u pekingských palácových psíků. V tomto místě by měl být dokonalý stop a člověk by měl být schopen do něj umístit špičku malíčku.

Vrcholek nosu by měl být v jedné linii s očima; u některých štěňat chvíli trvá, než se nos dostane do takovéto linie. Ve všech čtyřech barvách by měla být pigmentace nosu černá. Čelist by měla být široká, jemně zakřivená a krásně vyplněná pod očima. To dělá, při pohledu zepředu, vyplněné tváře na obou stranách nosu, takže King má baculatý, kulatý, měkký, sladký čumák s veselým a živým výrazem. Pysky by měly přiléhat k tlamě, ale ne těsně jako u loveckých plemen. Čelist by měla být přiměřeně vyvinutá. Příliš výrazná čelist je ošklivá a netypická - každý aspekt hlavy Kinga má být měkký a jemný. Kingové by měli mít předkus s dostatečným prostorem mezi špičáky. Jestliže rozhodčí potřebuje zkontrolovat skus, musí dbát na to, aby zvednutím pysků nezakryl nozdry.

Oči by měly být velké, tmavé a výrazné s obrovskými zornicemi a posazené daleko od sebe. Jejich posazení na tváři dává Kingovi měkký a laskavý výraz. Pigmentace očních víček musí být černá. Oči posazené na straně hlavy jsou ošklivé a nesprávné, stejně jako malé oči, které mohou zcela zničit požadovaný měkký výraz.

Uši by měly být nasazené kousek nad očima, těsně přiléhající k vnější straně lebky. Měly by být širší u kořene a bohatě osrstěné. Pokud jsou nasazeny příliš vysoko, bude se dobrá hlava zdát téměř plochá: jsou-li umístěny příliš daleko na straně hlavy, bude to hlavě dodávat bojácný, atypický výraz.

King Charles Španěl je a doufejme, že vždy i bude, plemeno s výraznou hlavou. Ale je zbytečné mít nejkrásnější hlavu, pokud špatná konstituce a temperament znemožňují normální život.

King Charles by měl být kultivovaný, šťastný, inteligentní malý španěl bez jakéhokoliv náznaku hrubosti. Tělo by mělo být zavalité s širokým hrudníkem, dobře klenutými žebry, hlubokým hrudním košem a krátkými zády. King by měl být přiměřeně osvalený a v kondici. Nesmí vypadat neduživě. Dospělý pes by měl měřit stejně od země ke kohoutku, jako od kohoutku k ocasu. Dlouhá záď narušuje rovnováhu psa. Krátké, dobře klenuté tělo, nesené čtyřmi pevnými nohami je ideální.

Štěňátka jsou však odlišná - King Charles je velmi pomalu se vyvíjející plemeno. Štěněti trvá dlouhou dobu, než plně vyzraje. Krk by měl být střední délky: nikdy ne tak krátký, aby pes vypadal, že nese hlavu rovnou na zádech. Lopatky jsou dobře uloženy, s lokty přiléhajícími k hrudnímu koši. Nohy jsou rovné s přiměřenou silou kosti, ani příliš krátké, ani tak dlouhé, že pes vypadá nevyváženě. Pánevní končetiny dávají impuls k pohonu těla vřed: slabé pánevní končetiny snadno poznáme pohledem. Pohyb by měl být plynulý, uvolněný a lehký se silnou akcí.

King Charles má dva druhy pacek (oba jsou správné), z nichž první je kočičí tvar - kompaktní, s dobře vyvinutými polštářky, dobře klenutými prsty. Druhý typ má spojené prostřední polštářky a také drápy bývají často srostlé. Pes může mít i dráp navíc. Někteří odborníci, kteří znají tuto specifickou vlastnost, upřednostní tento druh tlapky, pokud budou posuzovat dva stejně kvalitní jedince. To je součástí dědictví plemene - dědictví z dob křížení s dlouhosrstým Kontinentálním španělem, nazývaným Pyrame. Tento rys již vymizel u Kavalírů, ale ještě se občas vyskytuje u Griffonů.

Ocas by měl být dobře osrstěný a nikdy nesmí být nesen nad úroveň hřbetu. Štěňátka se občas rodí se zálomky na ocasu nebo dokonce s ocasem, který vyvolává dojem, že je přirozeně kupírován. Ale naprostá absence ocasu je velmi vážná vada.

Pohyb by měl být aktivní a elegantní. King by měl v pohybu vypadat elegantně, vznešeně a lehce. Plně osrstěný King pohybující se se sebedůvěrou je naprosto neodolatelný.

Dle standardu by měl King být rezervovaný, jemný a vřelý. Mohou chránit svého majitele. Temperament se vždy projeví na základě dispozic psa. Pokud je sebejistý a otevřený, je to vždy hned patrné.

King má čtyři standardní zbarvení - blenheim, trikolor, black and tan a ruby. Srst by měla být dlouhá a hedvábná, se závěsy na uších a ocasu. Chyby ve stavbě těla nebo v temperamentu jsou mnohem důležitější než pár špatně zbarvených chlupů či nepřesné znakování.

Měli by vážit 8-14 liber (3,6 až 6,3 kg), spousta jich je bohužel nad touto hranicí. Jedinec s těžší kostrou bude vážit víc než jedinec s lehkou kostrou, byť budou srovnatelní ve velikosti.

Standard je náš ideál, ale ve skutečnosti může být vše jinak. Můžeme pracovat pouze v malém genofondu, který nám zůstal po zničujícím dopadu první světové války a musíme poděkovat obětavosti lidí, jejichž odhodlání umožnilo Kingům přežít a pokračovat s chovem v tomto století.

Pigmentace je celkově slabší u blenheimů. Hrudní končetiny by měly být spíše rovné než vybočené nad nadprstím. Jsou tu také velké rozdíly ve velikosti a tvaru. "Jednobarevným” - Black and tan a ruby Kingům často chybí dobrý typ, soulad a kvalita. Skvělé znakovaní je krásné, ale důležitější je typ a kvalita, kterých je těžší dosáhnout.

U tohoto plemene, máme časté pihy na čumáku, nerovnoměrné znaky na hlavě, melírování a znaménka krásy - to vše je přijatelné. Ve skutečnosti, na počátku dvacátého století, byly tyto "odchylky" velice žádoucí. Toto znakování není zvláštní. I když díky tomu může King vypadat nepatřičně v porovnání s jinými plemeny, je to jeho specifikace: a skutečně, “čistý” čumák postrádá výraz.

Když posuzujete Kinga, musíte ho posuzovat jako celek. Jeho celkový obraz je důležitý. Pokud ho budete hodnotit chybně, plemeno se brzy dostane do problémů.

Pokud budete posuzovat štěňata, mějte, prosím, na paměti, že potřebují čas - Kingové jsou plemeno, které potřebuje čas na svůj vývoj. Tlama musí mít čas na to se vyvinout a psi se často vyvíjejí pomaleji v těle.

Mnoho jednobarevných Kingů má jemný bílý proužek na hlavě, který časem zmizí. Kingovi trvá zhruba 3 až 4 roky než plně vyspěje a je plně osrstěný. Bohužel nekorektní lebka se nezlepší, obzvlášť pokud je úzká nebo nesouměrná. Štěňata často potřebují pevnou ruku, ale nesmí se to projevit na jejich pohybu.

Vlastnit Kinga je nádherné. Musíte být ale vždy o krok před ním. Jsou to poťouchlí, asertivní, milující malí psi, takže musíte být chápající a v pozoru, ale jakmile si jednoho pořídíte - naprosto jim propadnete.

 

Shealagh Waters a Joyce Robins - Maibee King Charles Spaniels

zdroj: internet