Náš sponzor

eukanuba.png

genomia_logo_new.png

Jste zde

Domů » Chov » O plemeni - King Charles Spaniel

King nebo Kavalír?

King nebo Kavalír?

 

King Charles Spaniel a Cavalier King Charles Spaniel  jsou dvě naprosto samostatná plemena.  Cavalier  King Charles Spaniel, lidově a zkráceně  KAVALÍR.

 King Charles Spaniel prostě jen KING. Z historického hlediska nelze o obou plemenech hovořit odděleně, neboť byla v minulosti silně provázána. O chov a rozvoj španělů se zasloužil anglický král Karel II. Jak je známo z historie, král Karel II. naprosto propadl vášni chovu psů, natolik, že občas zanedbával  své královské povinnosti a královský dvůr v té době byl zván „špinavým“. Dokonce vydal zákon o umožnění vstupu malých španělů do všech prostor královského paláce včetně parlamentu. Pokud král Karel II. daroval ze svého chovu štěňátko, nezapomněl hlasitě zdůraznit, že psík má lepší původ než obdarovaná anglická lady.

“Královské španěly“ můžeme datovat již od počátku l7. století Zlom nastal v 19. století, kdy došlo k rozdělení chovu a registraci obou plemen, na dnes již známá plemena Cavalier King Charles Spaniel a King Charles Spaniel.

 V čem tedy tkví markantní rozdíl mezi oběma plemeny?

Obě plemena se pyšní dlouhou, splývavou, lesklou a hedvábnou srstí, obě plemena jsou velmi  přátelská, poslušná a vyskytují se ve stejných barevných variantách black and tan (černá s rezavým pálením), blenheim (bílá s kaštanově zbarvenými znaky), ruby (sytá kaštanová barva) a trikolor (tříbarevný – bílá, s černými a rubínovými odznaky). Zkrátka, obě plemena jsou ideálními psíky do nepohody a věrnými společníky pro pohlazení duše v dnešní uspěchané a přetechnizované době, Nejedná o žádné povalující se „gaučáky“. Pejsci jsou sportovně nadaní, dobří plavci a milují pohyb.

 V čem je tedy problém, že jen málokdo rozpozná kinga od kavalíra. Důvodem je asi fakt, že kingové se řadí k málopočetnému plemeni a bohužel až dosud žijí ve stínu kavalírů. Ne každý člověk preferuje krátkolebého společníka se zkrácenou čenichovou partií. Nemusí se třeba líbit placatý čumáček anebo mají obavy, aby pejsek v budoucnu neměl dýchací potíže. Ovšem, ten, kdo má kinga doma, moc dobře ví, že v běhu mnohdy předčí kavalíra a v ničem si s kavalírem nezadá.

King je oproti kavalírovi menší, má nižší hmotnost a jeho tvář je podobná lidské.  King je sebevědomý důstojný malý psík s věrnou, empatickou povahou a je nevtíravě přítulný. O kingovi se traduje, že psem jednoho pána. Tento omyl je třeba vyvrátit. Naši současní kingové nejsou ve velké většině tak závislí na svém pánovi, jak z nich v minulosti propaganda udělala. Naopak! Naši kingové jsou velmi dobře socializovaní a není problém s ním na pár dní odcestovat i bez doprovodu jeho pána nebo ho mít dočasně ubytovaného doma, když pán musí nutně odjet nebo chvilku pobýt mimo domov. Vše je pouze o socializaci a výchově již od prvních krůčků štěněte. Co se týká zdravotního stavu kinga, je nutné sdělit, že naši současní chovatelé se k rozvoji plemene chovají zodpovědně a mnozí nechávají své chovné jedince vyšetřit na geneticky podmíněné vady a choroby. Rozumný a seriózní chovatel do chovu jedince s dědičnou vadou zkrátka nepustí a tak je to správné.

Ptáte se, pořídit si kinga nebo kavalíra? Odpovědět jednoznačně je velmi těžké. Obě plemena jsou nádherná, ale pro kinga se většinou rozhodne člověk, který touží po laskavém, vlídném, vyrovnaném a okouzlujícím příteli menšího vzrůstu s nenáročnou údržbou srsti. Kavalíry dnes již pozná každý. Setkáváme se s nimi v běžném životě na ulici ve městech i  na vesnicích. Jiné je to ovšem u jeho blízkého příbuzného kinga, kterého si leckdy pletou s plemenem neznámého původu  „promenádě ala mišung“ neboli oříškem a jen málokdo by mu hádal ušlechtilý původ. Problém rozpoznání kinga od kavalíra přežívá v podvědomí lidí již celých 25 let. Kingové se řadí k málopočetným plemenům a na výstavách jich můžete vidět velmi málo oproti rozšířeným kavalírům, kde skóre zúčastněných bývá i 80 : 10, za předpokladu, že, když to dobře dopadne a majitelé kingů se rozhodnou zajet na výstavu. Kingové jsou velmi vzácní, a to nejen v celé Evropě, USA, ale i v Austrálii.

Je velmi paradoxní, že se velmi často setkáváme i s laickými znalostmi  standardu plemene King Charles Spaniel v praxi našich veterinárních lékařů, kteří chovatelům a majitelům kingů z neznalosti věci, často našim „placatým čumáčkům“ budují negativní pověst. Nový majitel kinga hned  po první návštěvě veterinární ordinace bývá převážně  uzemněn argumenty, jako jsou například ŠPATNÝ CHRUP - PŘEDKUS,  VELKÁ KULATÁ HLAVA S HRBOLKEM NA TEMENI,(často bývá omylem diagnostikováno jako Hydrocefalus, zálomek na ocase je uváděn jako spouštěč velkých a vleklých budoucích problémů s páteří a když veterinář shlédne kinga, který se narodil bez ocásku nebo se srostlým drápkem čeká vás jenom katastrofický scénář do budoucna. Vlastně jsou tak zdiskreditovány veškeré typické znaky plemene, kterými se KINGOVÉ od kavalírů odlišují. Představte si rozčarování a následný šok nového majitele, když dostane od veterinárního lékaře zprávu, že jejich king je vlastně časovanou bombou s veškerými vadami pod sluncem a není vhodný k výstavní ani k chovné kariéře. Veterináři často doporučují takto „postiženého“ jedince vrátit chovateli nebo ho v lepším případě nechat alespoň vykastrovat. Netrvá dlouho a rozčarovaný, zklamaný „podvedený“ majitel se obrátí s touto zprávou na chovatele nebo poradce chovu. Nezřídka to v sobě dusí a s pejskem radši na  výstavu nejde a je v očekávání velkých zdravotních problémů svého mazlíčka. Mnoho psíků s těmito prognózami a diagnózami renomovaných veterinárních lékařů se však honosí titulem Champion a Interšampion krásy a jsou typickými představiteli svého plemene. Český chov kingů je na velmi dobré a vrůstající úrovni, má ve světě zvučné jméno a na tuto skutečnost můžeme být právem hrdí.

Děkujeme všem milovníkům, majitelům, ale především chovatelům King Charles Spanielů za jejich dlouholetou práci a obětavost pro rozvoj tohoto skvělého plemene, jejichž cílem je zapsat kinga do lidského a veterinárního povědomí jako důstojné a samostatné plemeno, které nebude zaměňováno s kavalírem, protože si to opravdu zaslouží.

Všem potencionálním majitelům přejeme mnoho krásných chvil ve společnosti čtyřnohého kamaráda plemene King Charles Spaniel.